هرچی که دلت میخواد

سرگرمی
آخرین نظرات
  • ۴ ارديبهشت ۹۳، ۲۱:۲۰ - .........33
    بد بود

تاریخچه باشگاه پرسپولیس

ایوب نژاداحمدی | جمعه, ۲۹ آذر ۱۳۹۲، ۰۸:۱۷ ب.ظ

پرسپولیس پر افتخار ترین تیم ایران که در سال 1963 تاسیس شده است.پرسپولیس و استقلال مهمترین دربی تهران و شاید اسیا را هر ساله برگزار میکنند.طبق گفته AFC  پرسپولیس معروف ترین و پر طرفدار ترین تیم در اسیا است و از این حیث فقط دالیان از چین و الهلال عربستان نزدیک پرسپولیس هستند.

تاریخچه پرسپولیس

تاسیس :
تیم پرسپولیس در سال 1963 توسط علی عبده تاسیس شد.در ابتدا باشگاه پرسپولیس تیم های بسکتبال و والیبال و بولینگ داشت.وقتی عبده از امریکا به ایران به عنوان قهرمان بوکس بازگشت تیم فوتبال را هم تاسیس کرد.تیم فوتبال پرسپولیس کارش را در دسته دوم کشور اغاز کرد و بهترین بازیکن تیم محمود خوردبین بود.وقتی که تیم فوتبال شاهین منحل شد با کمک پرویز دهداری و مسعود برومند تعدادی از بازیکنان این تیم به پرسپولیس پیوستند.پرسپولیس فصل 1968 را با مربیگری پرویز دهداری اغاز کرد.

جام تخت جمشید :
در سال 1969 کار خانه ایران ناسیونال توسط محمد خیامی تاسیس شد و او طرفدار سر سخت تیم شاهین بود اما تیم او تیم ضعیفی بود و علی پروین در ان زمان در ان تیم بازی میکرد.او میخواست که تیمش را قوی تر کند برای همین با تمامی بازیکنان پرسپولیس وارد مذاکره شد و البته تمامی بازیکنان تیم شاهین به غیر از عزیز اصلی را به پیکان اورد و توانست قهرمان کشور شود.اما تمامی این بازیکنان جدید به پرسپولیس برگشتند و در سال 1970 توانستند قهرمان جام تخت جمشید شوند و البته این مقام را دو فصل هم تکرار کردند.

بعد از انقلاب :
زمانی که انقلاب اسلامی در ایران اتفاق افتاد تیم از هم پاشیده شد و خیلی از بازیکنان برنگشتند.تیم به بنیاد مستضعفان و جانبازان واگذار شد و اسمش را به ازادی تغییر دادند.اما بعد از مدت کوتاهی ان ها دیگر باشگاه را نمیخواسند و سازمان تربیت بدنی باشگاه را به عهده گرفت که اسمش را به پیروزی تغییر داد .البته همچنان تقریبا همه طرفداران این تیم را پرسپولیس صدا میزنند.
باشگاه فقط در لیگ تهران و چند تورنمنت کوچک بازی کرد و موفق بود و توانست محبوبیت خود را افزایش دهد به خصوص که لیگ تهران را 5 سال پیاپی قهرمان شد.

بزگشت به اوج :
دهه 90 میلادی دهه رویایی برای پرسپولیس بود.4 قهرمانی در لیگ و 2 قهرمانی در جام حذفی و بازیکنان بزرگ دیگری که برای پرسپولیس افتخار اوردند.حتی زمانی پرسپولیس 6 سهمیه در ارنج اصلی تیم ملی ایران داشت.
اولین مقام در فصل 95-96 بدست امد که پرسپولیس در حالی که 10 امتیاز از بهمن ,فیروز کریمی عقب بود در نهایت با 6 امتیاز بیشتر قهرمان لیگ شد.اونها دوباره در فصل بعد موفق به تکرار این مقام با 6 امتیاز اختلاف شدند.پرسپولیس در نیمه نهایی جام باشگاههای اسیا توسط پوهانگ استیلرز کره متوقف شد و در نهایت با شکست نماینده عراق به مقام سوم دست یافت.
پرسپولیس در فصل بعد بخاطر برنامه ریزی بد ای اف سی و فدراسیون ایران برای لیگ و البته تعداد زیبا بازیکنان ملی پوش مجبور شد با وجود بازیهای عالی که انجام میداد از لیگ کنار بکشد .انها در اسیا هم شانس نداشتند و در نیمه نهایی توسط دالیان حذف شدند و در نهایت با باخت در مقابل الهلال به مقام چهارم دست پیدا کردند.
در فصل های 96-97 و 97-98 پرسپولیس به نظر میرسید بهترین تیم تاریخ فوتبال ایران از نظر بازیکن با وجود بازیکنهایی مثل عابدزاده و باقری و مهدویکیا و عزیزی و دایی و میناوند و خیلی های دیگر هست.
بعد از جام جهانی 98 بازیکنان زیادی از پرسپولیس به اروپا رفتند اما پرسپولیس سعی خودش رو کرد و بازیکنان خوبی رو مثل کریمی و کاویانپور جایگزین کرد و موفق شد فصل 98-99 قهرمان لیگ و جام حذفی شد و البته فصل 99-2000 را قهرمان لیگ شد که این قهرمانی اخرین قهرمانی پرسپولیس در لیگ ازادگان بود.
بیشتر این مقام ها توسط علی پروین به عنوان مربی و عابدینی به عنوان مدیر عامل بدست امد.

لیگ برتر( خلیج فارس ) :
در اولین فصل لیگ برتر پرسپولیس تا هفته اخر به دنبال استقلال بود که در نهایت در هفته اخر پرسپولیس توانست قهرمان لیگ شود تا اولین قهرمان لیگ برتر تاریخ فوتبال ایران شود.پرسپولیس در فصل بعد قهرمانی را به سپاهان داد و در رتبه سوم لیگ را به پایان رساند و در لیگ قهرمانان اسیا هم نتونست از گروه خود صعود کند.
فصل بعد اکبر غمخوار به عنوان مدیر عامل پرسپولیس انتخاب شد و او شروع به عوض کردن تیم کرد که مهمترین اونها رفتن علی پروین بود که باعث ناراحتی تعداد زیادی شد و البته او خرج زیادی برای خرید بازیکنان بزرگ کرد و بگوویچ را به عنوان مربی تیم انتخاب و لیگ را هم خوب شروع کرد ولی در نهایت در رده پنجم لیگ را تمام کرد.
پرسپولیس با برگشت پروین در فصل بعد به عنوان مدیر فنی راینر سوبل المانی را به عنوان مربی انتخاب کرد که در نهایت فصل را در رده چهارم به پایان رساند.پرسپولیس با رفتن غمخوار و امدن خطیب در مشکلات مالی اقتصادی بدی قرار گرفت و خطیب توانایی حل کردن این مشکلات را نداشت.پرسپولیس در فصل 2005-06 لیگ را در رده نهم به پایان رساند که پایین ترین رده این تیم در تاریخ باشگاه بود و این باعث شد در میانه فصل علی پروین بعد از شکست 4-2 به فجر سپاسی تیم را برای همیشه به گفته خودش ترک کند.خطیب به عنوان مدیر عامل استعفا داد و انصاریفرد جای او را گرفت که در نهایت او اری هان را جایگزین علی پروین کرد و او توانست پرسپولیس را به فینال جام حذفی برساند که در نهایت با اختلافات به وجود امده از تیم رفت و دنیزلی جایگزین او شد.دنیزلی در اولین جام خود نتوانست در فینال جام حذفی قهرمان شود و به لیگ قهرمانان اسیا راه پیدا کند.دنیزلی در فصل بعد هم در نیمه نهایی بازهم توسط سپاهان متوقف شد و در لیگ هم در رده سوم لیگ را تمام کرد و در نهایت با استعفا انصاریفرد او هم از پرسپولیس رفت.
کاشانی به عنوان مدیر جدید پرسپولیس انتخاب شد و او افشین قطبی را به عنوان مربی پرسپولیس انتخاب کرد.افشین قطبی توانست قهرمان نیم فصل لیگ شود و با توجه به کم شدن 5 امتیاز از سپاهان به دلیل مجروح کردن سرباز پرسپولیس تیم فصل دوم را با 7 امتیاز اختلاف اغاز کرد .در نیم فصل دوم 2 امتیاز به سپاهان برگردانده شد و البته 6 امتیاز از پرسپولیس توسط فیفا به دلیل پرداخت نکردن مبالغ رافائل کم شد.


استادیوم و امکانات :
در ابتدا پرسپولیس تمامی امکانات لازم را داشت و عبده زمینهایی را در منطقه اکباتان تهران خریداری کرد که ورزشگاهی در انجا ساخت که در ان زمان اسمش اپادانا بود که پرسپولیس فقط یک بازی در ان ورزشگاه انجام داد و دلیل ان برنامه ریزی ضعیف بازیها بود و غیر ان به صورت زمین تمرینی استفاده شد.
بعد از انقلاب تعداد زیادی از امکانات پرسپولیس گرفته شد و علی عبده هم در سال 1974 ورزشگاه را به تیم راه اهن به قیمت 200 هزار تومان فروخت.
قبل از تاسیس ورزشگاه ازادی پرسپولیس در ورزشگاه امجدیه(شهید شیروزی) بازیهایش را انجام میداد و میدهد .البته به جز فصل 2002-03 که به دلیل تعمیر ازادی بازیهای پرسپولیس در ورزشگاه تختی انجام شد.
در سال 85 صحبتهایی برای خرید استادیوم قدس توسط پرسپولیس شد اما به دلیل وضعیت اقتصادی بد و فاصله زیاد به مرکز شهر منتفی شد این جریان و به این به این معنی است که پرسپولیس در حال حاضر تنها ساخت ساختمانی است که توسط فدراسیون فوتبال گرفته است.تیم های پایه پرسپولیس در زمین درفشیفر تمرین و بازی میکنند.

 

  • ایوب نژاداحمدی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی